SON DAKİKA

Dünya geçmiş olsun dileğinde bulundu!


Dünya 29 Haziran 2016 - Çarşamba, Saat: 12:06
Haber 3718 kere okundu.

İstanbul’da 36 can alan terör saldırısı, ABD’den Rusya’ya, Malezya’dan Yunanistan’a neredeyse tüm ülkeler tarafından sert ifadelerle kınandı. Patlamalarla şoke olduklarını vurgulayan dünya liderleri, Türkiye’ye başsağlığı diledi.
ABD: Soruşturma boyunca Türk makamları ile yakın temas halinde olacağız.
Rusya: Başımızı eğiyoruz, başsağlığı diliyoruz. Unutmuyoruz.
Fransa: Barbarca saldırı karşısında dehşete düşmüş bir durumdayız.
Meksika’da ise dayanışmayı göstermek için Dışişleri Bakanlığı binası Türk bayrağının renklerine büründü.


Dünya geçmiş olsun dileğinde bulundu!
Dünya geçmiş olsun dileğinde bulundu!

ABD
Beyaz Saray sözcüsü Josh Ernest: Saldırı haince ve tiksindirici. ABD, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzinelerce insanın ölümüne ve yaralanmasına yol açan saldırıyı mümkün olan en güçlü şekilde kınamaktadır.

Dışişleri Bakanlığı: Soruşturma boyunca Türk makamları ile yakın temas halinde olacağız. Terör tehdidi ile mücadelede NATO müttefiki Türkiye ile dayanışma içindeyiz. Ne yazık ki, bu cani saldırı masum sivil insanlara karşı yapılan bir dizi saldırıların son örneği. Bu tür saldırılar yalnızca, terör belasına karşı, barış ve uzlaşmayı teşvik etme konusunda Türkiye ile işbirliği yapma kararlılığımızı daha da güçlendirecektir. Kurbanların yakınlarına baş sağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Hillary Clinton: Teröristler, NATO müttefikimizi bugün yine kalbinden vurdu. Tüm Amerikalılar nefret ve şiddetle mücadeleye karşı Türkiye halkının yanında.

Donald Trump: Tüm dünya şaşkınlığa ve dehşete düştü. Terör tehdidi hiç bu kadar büyük olmamıştı. Düşmanlarımız acımasız ve kendi iradelerine boyun eğmeyen herkesi öldürmek için ellerinden geleni yapıyorlar.

RUSYA
Rusya Devlet Duması Uluslararası Komitesi Başkanı Aleksey Puşkov: Tüm dünyadaki terör saldırılarının kurbanları suçsuz insanlardır. Rusya’dan, İstanbul, Brüksel ve Paris’i anlıyoruz. Başımızı eğiyoruz. Başsağlığı diliyoruz. Unutmuyoruz.

İNGİLTERE
Dışişleri Bakanı Philip Hammond: İstanbul’daki saldırılardan dolayı dehşete düştüm. Düşüncelerim patlamada hayatını kaybeden ve etkilenenlerle. Yardıma hazırız.

MEKSİKA
Meksika ise tepkisini en farklı gösteren ülke oldu. Başkent Mexico City’deki Dışişleri Bakanlığı binası, Türkiye bayrağının renklerine büründü.

ALMANYA
Başbakan Angela Merkel: “Bu akşamki saldırıyı kimin ve hangi amaçla yaptığını henüz bilmiyoruz. Spekülasyon yapmak da istemiyorum. Ancak en derin duygularım hayatını kaybedenler ve aileleriyle birlikte. Buradan tüm Türk halkına, teröre karşı birlik olduğumuzu ve birbirimize destek olacağımızı ifade etmek istiyorum” “Şahsen ve AB ülkeleri hükümet başkanları hepimiz terörün bu yeni sinsi eyleminden dolayı şok içerindeyiz. Tüm Türk halkına terörle mücadelede birlik olduğumuzu ve birbirimizi destekleyeceğimizi iletmek istiyorum.”
Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier: İstanbul’dan gelen haberle şok oldum. Düşüncelerim Türkiye’deki insanlarla beraber.

FRANSA
Cumhurbaşkanı François Hollande: Bu menfur saldırıyı şiddetle kınıyorum. Türkiye’de art arda düzenlenen saldırılar ülkedeki durumu daha da zorlaştırıyor.
Başbakan Manuel Valls: İstanbul Havalimanı’na düzenlenen barbarca saldırı karşısında dehşete düşmüş bir durumdayım. Fransa, teröre karşı Türk’lerle birliktedir.

İTALYA
Başbakan Matteo Renzi: Yüreğimiz İstanbul’dan gelen trajik haberlerden dolayı Türk halkının acısını paylaşıyor. Her yerde terörizme karşıyız #AB. Türk halkı ve hükümetine taziyelerimi bildiriyorum. Bu tip olaylar bir kez daha gösteriyor ki, uluslararası terörizm tehdidine karşı birlik içinde tutarlı ve güçlü bir tepki vermeliyiz. İtalyan halkı ve İtalyan hükümeti adına, Türklere yakınlığımızı ve dayanışmamızı ifade etmek istiyorum.

NATO
Genel Sekreter Jens Stoltenberg: İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki saldırıyı kınıyorum. Kalbim, kurbanların aileleri, yaralananlar ve Türk halkıyla beraber.

AVRUPA BİRLİĞİ
AB Konseyi Başkanı Donald Tusk: Her şeyden önce bugün İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dilemek istiyorum. Böyle zamanlarda bir arada olmalıyız.

ENDONEZYA
Dışişleri Bakanlığı: Türkiye’nin İstanbul şehrindeki Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen saldırıyı kınıyor, kurbanların ailelerine sabır diliyoruz.

BELÇİKA
Başbakan Charles Michel: İyi dileklerim İstanbul  havalimanındaki terör saldırısı kurbanlarıyla beraber. Bu çirkin şiddet eylemini kınıyoruz.

AVUSTRALYA
Dışişleri Bakanı Julie Bishop: Saldırıyı kınıyoruz. Düşüncelerimiz ve taziyelerimiz Türkiye’deki insanlarla beraber.

SUUDİ ARABİSTAN
Kral Selman bin Abdulaziz: İnsani ve ahlaki hiçbir etik ile bağdaşmayan, vatandaşların hayatlarını kaybettiği Atatürk Havalimanı’ndaki terör saldırısı haberini derin üzüntü ve hüzün içinde öğrendik. Terör saldırısını şiddetle kınadığımızı ve kabul edilemez olduğunu belirterek, bu saldırılar nedeniyle acılarınızı paylaştığımızı, size, hayatını kaybedenlerin ailelerine ve Türk halkına, Suudi Arabistan devleti ve halkı olarak da en derin taziyelerimizi iletiyorum.

KANADA
Dışişleri Bakanı Stephane Dion: Kanada hükümeti adına, kurbanların ailelerine ve yakınlarına yürekten başsağlığı diliyorum. Bu son saldırıyla birlikte, terör saldırılarıyla mücadele eden Türkiye’ye, teröre karşı birlikte mücadele azmimizi yineliyoruz. Türk halkının yanındayız.

YUNANİSTAN
Dışişleri Bakanlığı: İstanbul’daki terör saldırısı yüzünden tiksinti ve dehşet içindeyiz. Teröre karşı komşularımızı ve dostlarımızı destekliyoruz.

İRAN
Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif: Dost ve komşumuz olan ülkenin havaalanında terör çirkin yüzünü bir kez daha ortaya koydu. Şiddet dünyayı tehdit eden bir aşırılıktır. Hep birlikte onunla mücadele etmeliyiz.

AZERBAYCAN
Cumhurbaşkanı İlham Aliyev: Tüm dünya için dehşet verici bir belaya dönüşen terörizme karşı mücadelede güçlerin seferber edilmesinin, ortak ve kararlı çabaların gösterilmesinin vacip ve zaruri olduğunu düşünüyoruz. Yaşanan facia nedeniyle hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına, kardeş Türk halkına kendim ve Azerbaycan halkı adına taziye dileklerimi iletiyor, yaralılara şifa diliyorum.

KOSOVA
Dışişleri Bakanı Enver Hoca: Türkiye kadar Kosova da üzüntü içinde. her zaman olduğu gibi şimdi de Türkiye’nin yanındayız.

SİNGAPUR
Dışişleri Bakanlığı: Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşen bombalı saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Singapur olarak ölenlerin ailelerine başsağlığı, yaralananlara da acil şifalar diliyoruz.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER
Genel Sekreter Ban Ki-mun: Saldırıyı kınıyoruz, kurbanların yakınları ile Türk halkı ve hükümetine taziye dileklerimizi sunuyoruz.MALEZYABaşbakan Rezak: Bu haince bir saldırıdır. Türk halkına baş sağlığı diliyorum.

AVUSTURYA
Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz: İstanbul Atatürk Havalimanı’nda korkunç terör saldırısı. Benim düşüncelerim, kurbanların dostları ve aileleriyledir.

MISIR
Dışişleri Bakanlığı: Mısır, İstanbul’da Atatürk Havalimanını hedef alan saldırıyı en sert ifadelerle kınıyor Türk halkına ve saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diliyor, yaralılara acil şifa temennisinde bulunuyoruz.

LİTVANYA
Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite: İstanbul’daki havaalanında aşağılık bir terör saldırısı gerçekleştirildi. Türk halkıyla birlikte duruyoruz.

PAKİSTAN
Dışişleri Bakanlığı: Şiddetle kınıyoruz, başsağlığı diliyoruz.

GÜRCİSTAN
Cumhurbaşkanı Margvelaşvili: Can kayıplarına neden olan dehşet terör saldırısından dolay derin üzüntü duyuyorum. Bu zor anlarda hayatını kaybedenlerin ailelerine taziyelerimi sunuyorum. Türk hükümetine ile Türk halkına terörle mücadelede somut destek vermekteyiz.Habere Yorum Gönder

Habere yorum yapın, sesinizi duyurun
* T.C. yasalarına aykırı, kin, nefret, hakaret, suç unsuru içeren yorumlar yayınlanmayacaktır!BENZER HABERLER

SON YORUMLAR

TİKA’dan Türk-Macar ortak sanatına destek
YORUMMacarlar'da aslında Türklere çok benziyor. Ne de olsa bir zamanlar dünyanın en büyük devletiydik. - Olcay Orçun

Süleyman Demirel’in ablası hayatını kaybetti!
YORUMAllah rahmet eylesin. Her canlı bir gün ölümü tadacak... - Selçuk Uygur

AK Parti’nin referandum şarkısı: TABİİ Kİ EVET
YORUMEvet çıktı bakalım neler gelecek başımıza. Millet bilmeden evet'e bastı oyları. İnş hepimiz için hayırlısı olur. - Hüseyin Koçar

İlker Başbuğ oyunu kullandı
YORUMHaber değeri çok önemli. Oy kullanmasaydı ne olurdu acaba... - İlker Koçak

Güney Avrupa Ülkeleri Zirvesi başladı
YORUMBu zirvelerde neler oluyor acaba. Bir sonuç çıkıyor mu? - Rahşan Koç