SON DAKİKA

Aile hekimleri maaşlarında hak kaybı yüzde 6 oldu


Ekonomi 23 Nisan 2017 - Pazar, Saat: 17:35
Haber 1264 kere okundu.Aile hekimleri maaşlarında hak kaybı yüzde 6 oldu
Sağlık Bakanlığı, yeni yönetmelik hazırlığını sürdürürken, aile hekimleri, 30  Aralık  2010 tarihli resmi gazetede yayınlanan Aile Hekimliği Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliği ile 2011 Ocak ayından itibaren ücretlerinde büyük hak kaybı olduğunu rakamlarla ortaya koydu. Buna göre; aile hekimlerinin % 6 oranında hak kaybı olduğu belirtildi.

Aile hekimi Dr. Ali Erbaş tarafından hazırlanan “Maaş Reel Kayıp Hesaplama” programıyla, ücretlerde % 6 oranında hak kaybı olduğu gözler önüne serildi. Kaybın kökeni de bulundu. Önceki yönetmelikte birey başına belirlenen 1 katsayısının 0,95′ e düşmesinin kayba neden olduğu tespit edildi.

AHEF Hukuk ve Mevzuat Komisyonu temsilcileri Dr. Orhan Tekin, Uzm. Dr. Hüseyin Güntürkün ve Dr. Ali Erbaş tarafından hazırlanan ve bakanlık yetkilileri tarafından da kabul edilen çalışmaya göre, aile hekimlerinin 2011 yılında reel maaş kaybı 3.120,67 tl oldu. Her yıl kademe kademe artan bu kayıp, 2016 yılında 5.151,32 kuruşa ulaştı ve 6 yıllık toplam kayıp 25.591,19 kuruş oldu.  

‘Aile hekimlerinin hak kayıpları için müjdeli haber bekliyoruz’

AHEF, kayıpların telafisini sağlamak için bir yönetmelik değişikliği önerisi de hazırladı. Bütçeye herhangi bir ek yük getirmeyecek olan öneri, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a sunuldu.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 28 Şubat’ta AHEF yönetimiyle yaptığı görüşmede, bir hak kaybının olduğunun görülmesi üzerine, söz konusu kaybın, yıllara yayılarak telafi edilebileceğini söylemişti. AHEF Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Gürsel Özer, Türkiye’de aile hekimliği uygulamasının mimarı olan Recep Akdağ’ın sorunlarla her zaman ilgilendiğini vurguladı. Aile hekimlerinin hak kayıpları konusundaki duyarlılığına da teşekkür eden Özer, meslektaşlarına en kısa sürede müjdeli haberi vermek istediklerini söyledi. Dr. Gürsel Özer, aile hekimlerinin koruyucu sağlık hizmetlerini en iyi şekilde sunmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.Habere Yorum Gönder

Habere yorum yapın, sesinizi duyurun
* T.C. yasalarına aykırı, kin, nefret, hakaret, suç unsuru içeren yorumlar yayınlanmayacaktır!BENZER HABERLER

SON YORUMLAR

TİKA’dan Türk-Macar ortak sanatına destek
YORUMMacarlar'da aslında Türklere çok benziyor. Ne de olsa bir zamanlar dünyanın en büyük devletiydik. - Olcay Orçun

Süleyman Demirel’in ablası hayatını kaybetti!
YORUMAllah rahmet eylesin. Her canlı bir gün ölümü tadacak... - Selçuk Uygur

AK Parti’nin referandum şarkısı: TABİİ Kİ EVET
YORUMEvet çıktı bakalım neler gelecek başımıza. Millet bilmeden evet'e bastı oyları. İnş hepimiz için hayırlısı olur. - Hüseyin Koçar

İlker Başbuğ oyunu kullandı
YORUMHaber değeri çok önemli. Oy kullanmasaydı ne olurdu acaba... - İlker Koçak

Güney Avrupa Ülkeleri Zirvesi başladı
YORUMBu zirvelerde neler oluyor acaba. Bir sonuç çıkıyor mu? - Rahşan Koç